Letní týdenní workshopy Tanga Argentina pro začátečníky
s Ivanou a Jendou

Místo: Dittrichova 3, Praha 2 Cena:
  • Celý týden - 750,-/osoba
    (5 x 1,5 hodin + milonga s živou hudbou Teatrino)
  • Jeden den – 200,-/osoba
Datum: 18. - 22. 7. 2011
22. - 26. 8. 2011
Čas:
  • 18:30 - 20:00
  • 20:30 - 22:00
Kontakt: JITango@email.cz    Ivana (+420 608 984 222)    Jenda (+420 777 953 413)

Kurz pro absolutní začátečníky

V tomto kurzu nepředpokládáme žádné zkušenosti s tangem ani s tancem obecně.

Začneme od toho, jak se správně postavit, jak udělat krok, jak partnerku vést, respektive partnera následovat, jak se obejmout,…. Po zvládnutí základní techniky se naučíme tzv. „ochos“ a „křížení“.

Kurz pro velmi mírně pokročilé

Tento kurz je koncipován jako pokračování našich předchozích víkendových seminářů, ale je otevřený i pro absolventy základního kurzu tanga u jiných učitelů nebo pro páry bez zkušeností s tangem, ale tancující jiné párové tance.

Na začátku tohoto kurzu zopakujeme obsah víkendových seminářů, tedy postoj, držení, vedení, kroky vpřed, vzad a stranou, změny váhy, křížení a ochos [očos]. Poté přidáme několik jednoduchých kombinací těchto kroků včetně změn směru a otoček a zaměříme se na muzikalitu Tanga Argentina.


Rozvrh

18:30 – 20:00

20:30-22:00

Pondělí Z – Držení těla, taneční krok, objetí

MP – opakování – kroky všemi směry, držení těla, akcelerace

Úterý

MP – opakování „ochos“ a „křížení“

Z – Kroky všemi směry, chůze mimo

Středa

Z – „Ochos“

MP – změny směru s „ochos“ a „křížením“, akcelerace

Čtvrtek

MP – ornamenty, muzikalita

Z – „Křížení“

Pátek

Z – Variace s „ochos“ a „křížením“

MP – Variace na milongu s důrazem na muzikalituCo je to tango

Argentinské tango je společenský tanec. Tedy nikoli tanec soutěžní nebo "fitness". Účelem tanga tady není vyhrávat soutěže ani zhubnout nebo vypracovat si dokonalou postavu, ale setkávat se s lidmi, pobavit se a zapomenout na starosti. Zrovna tak nepotřebujete ani skvělou kondici ani čas na šest tréninků týdně. Říká se, že pokud můžete chodit, můžete i tancovat.

Tango je tanec, který vznikl už před více než sto lety mezi přistěhovalci v Buenos Aires a v současné době se tancuje ve spoustě měst na celém světě. Takže pokud tancujete a třeba služební cesta Vás zavede do New Yorku, Bruselu, Tokia, Vídně, Budapešti, ... stačí se podívat na internet, kdy a kde se v tom městě tancuje a můžete vyrazit. Nemusíte tam nikoho znát, nemusíte se s nikým domlouvat, prostě přijdete na milongu (tančírna argentinského tanga) a aniž byste znal(a) jedinné slovo v jazyce, kterým se tam mluví, jen pohledem se domluvíte s někým, koho jste nikdy neviděl(a) a se kterým se, po té jedné odtančené sérii, možná už nikdy neuvidíte. Narozdíl od českých plesů se na milonze partneři střídjí. Po každé sérii tří nebo čtyř skladeb si v průběhu tak zvané cortiny páry poděkují a rozejdou se, aby si zatancovaly s někým jiným. Díky tomu si i ten, kdo přišel sám, zatancuje.

Tango prošlo za těch více než sto let značným vývojem, v rámci kterého vzniklo mnoho různých stylů. Tak různých, že se těžko dá hovořit o jednom tanci. Evropské tango, ať už to plesové, které vás kdysi učili v tanečních, nebo to soutěžní, se vyvinulo ze scénické verze argentinského tanga z dvacátých a třicátých let a má jen velmi málo společného s tangem, jaké se tančilo ve zlaté éře tanga v Buenos Aires ve čtyřicátých letech a snad ještě méně s novějšími styly. Argentinské tango je mnohem jemnější, hravější, proměnlivější, intimnější ...

O co se budeme snažit na semináři

Účelem semináře není naučit vás spoustu úžasných akrobatických figur, ale poskytnout vám základ, na kterém můžete stavět. Naučit Vás, nebo spíš vysvětlit Vám, jak stát, jak obejmout partnerku, respektive partnera, jak udělat krok, jak vést, respektive jak se nechat vést,…, předvést Vám několik cviků na uvolnění či posílení toho, co je dobré uvolnit a posílit, aby se vám lépe tančilo,…, ukázat Vám, jak si můžete hrát s hudbou…

Tango, to opravdové, prožité, to nejsou figury, ale společný krok stranou, vpřed, vpřed, stranou, přenesení váhy, krok, chvilka čekání, společný nádech a společný krok, další, kolečko nakreslené bříškem chodidla než se ten pár před vámi pohne z místa, krok, rychlý, pomalý, ještě pomalejší ... stále spolu a stále s hudbou. Někdy ten nejlepší tanec z celého večera, ten na který myslíte ještě když odcházíte, je ten kdy jste jen šli. Spolu. Jen kroky vpřed. Nic víc.

Nemůžeme ty kroky udělat za vás, ale pokusíme se Vás doprovodit npři těch úplně prvních…na seminářích, kurzech i na milongách.

Na konci kurzu samozřejmě nebudete umět dokonale tančit, ale byli bychom rádi, kdybyste, klidně hned po úvodním kurzu, začali chodit na milongy. Třeba se ze začátku většinu času jen dívat a poslouchat hudbu. První příležitost budete mít na závěr kurzu 22.07.2011, kdy se koná milonga s živou hudbou v hotelu Theatrino (největší a nejhezčí sál, ve kterém se v Praze Tango argentino pravidelně tančí) na adrese Bořivojova 53, Praha 3 pár metrů od tramvajové zastávky Lipanská.

Jak se na to obléci a obout

Oblečení na semináře je samozřejmě čistě na vás, ale úzké sukně nebo šaty nejsou příliš vhodné. Oblečte se tak abyste se sami cítili pohodlně a aby vás oblečení neomezovalo. V tanečním studiu je i v létě příjemný chládek, takže je dobré vzít si něco co přes sebe můžete přehodit, když zrovna budeme vysvětlovat. Pro pány jsou na tanec ideální boty stejné jako na standartní tance. Tedy tenká kožená podrážka a měkká špička. V každém případě potřebujete něco co nedělá čáry na parketě a trochu, ale ne zas moc, klouže. Pro dámy jsou nejlepší boty na podpatku. Opravdové tangovky mají hodně vysoký a hodně úzký podpatek a, i pokud nejste zvyklé chodit v botách na podpatku, zkuste si tentokrát nějaké vzít. Pokud máte takové, které vám padnou.

Povídání o tangu

ČLOVĚČINY: It takes two to tango

ČLOVĚČINY: Vánoční tango