Zpět na Mámův svět

Rady

Zde jsou moje zkušenosti a fígle, které jsem vyvinul při práci na svém a katedrálních počítačích.

Instalace Windows

Jak jsem psal v úvodu Windows postupně stárnou a jsou stále pomalejší a pomalejší, padavější až jednou umřou úplně. V tom okamžiku přichází na řadu reinstalace nebo oprava. Obě tyto procedury jsou podle mých zkušeností téměř zbytečné. Windows se při takových pokusech snaží ze staré instalace zachránit, co se dá a tak se jim podaří zachránit většinou i příčinu jejich smrti.

Řešení jsou dvě:

1. disk před instalací zformátovat (aby Windows nic nemohly zachránit). To vyžaduje rozumně nainstalovaný počítač – počítač, který má harddisk rozdělený na dvě partition nebo dva disky (pak je lze formátovat zvlášť. Na první disk - systémový - nainstalujete Windows a programy, ale neukládáte tam žádná data a na druhý ukládáte jenom data. Když Windows umřou zformátujete první disk a druhý s daty necháte být). Nevýhodou je, že musíte instalovat znova i všechny programy, ovladače. Výhodou je, že Windows budou zase nové a mladé.

2. Jakmile máte nainstalovaný počítač, zkopírovat systémový disk na nějakou zálohu. Když Windows spadnou stačí tuto zálohu zkopírovat zpět na a Vaše Windows opět chodí. Nevýhodou je, že musíte mít na počítači duální boot nebo chytrou disketu, která Vám zkopírování provede. (Kopírování u Windows NT a 2000 probíhá normálně, u Win95 musíte disk nejdříve zformátovat systémovou disketou příkazem format c: /s a při kopírování nedovolit žádné přepisování.)

Program nefunguje správně v jiných profilech než ze kterého byl naistalován (Například Lotus Smart Suite 96 CZ nebo starší Creative Sound Blaster Liveware)

Poměrně častá chyba, způsobená tím, že dotyčný program ukládá svá nastavení do registru pouze do jednou a to do větve (nebo skupiny) HKEY_CURRENT_USER, tedy pouze pro uživatele, který ho instaloval.

Řešení všech těchto chyb je stejné. Nalogujete se jako uživatele, který program instaloval. Spustíte regedit (kliknete Start/Spustit a napíšete „regedit“). Ve stromu na levé straně okna rozbalíte adresáře HKEY_CURRENT_USER/Software a najdete adresář, který patří k Vašemu programu (většinou podle jména firmy, která ho vyrobila nebo jména programu). Kliknete na tento adresář a provedete příkaz Registr/Exportovat soubor registru (tím vytvoříte soubor, který obsahuje všechna nastavení, které si program do registru uložil). Poté se přelogujete na uživatele, u kterého potřebujete program rozchodit a na tento soubor dvakrát kliknete. Tím se do registru informace vloží a všechno bude fungovat.

Word hlásí, že disk je plný a odmítá uložit dokument

Příčinu této velice roztomilé chyby, která se vyskytuje u Wordu 97 i 2000 neznám, ale program se zřejmě nějak zasekne a není schopen nic uložit (uvolňovat disk je zbytečné, nestačí mu ani 10 GB prostoru) dokud ho nerestartujete (čímž ovšem ztratíte neuloženou práci). Řešení je jednoduché. Stiskem CTRL+A vyberete všechno a stiskem CTRL+C celý dokument vložíte do schránky (clipboard). Potom zavřete Word (na dotaz „Uložili jste do schránky velké množství textu. Mám ho nechat přístupný i pro ostatní aplikace“ odpovíte ano – jinak byste o všechno přišli). Ihned pustíte word znova, stiskem CTRL+V všechno vložíte a ihned uložíte (teď už se word chová normálně).

Zavřít a znovu spustit program je v případě, že se chová divně moudré, ukládání clipboardu také funguje skoro vždy, i když už je program v posledním tažení.

Word 97 hlásí dokument je příliš složitý nebo je zcela zmaten a začíná se chovat nelogicky

Pokud lze dokument uložit, proveďte uložení, zavření programu a opětovné otevření. Pokud to nepomůže, došlo zřejmě k tomu, že Word se tím, jak do dokumentu ukládá všechno (i to co jste už před rokem smazali tam stále je), úplně dostal.

V tomto případě nezbývá než se zbavit všeho balastu. Otevřete nový dokument, starý vložíte celý do clipboardu (CTRL+A, pak CTRL+C) a pak ho vložíte do nového dokumentu (CTRL+V). Nový dokument uložíte a používáte místo starého. Porovnáním velikostí zjistíte, že ačkoliv by oba měly být stejné (protože po otevření ve Wordu vypadají stejně), jejich velikost se může velice podstatně lišit (v závislosti na tom jste v dokumentu mazali i v řádem MB).

Windows 95 chtějí opravovat logický disk formátovaný NTFS, který je extended partition začínající logickým diskem fomátovaným FAT (bombónek pro multiboot systémy)

Tento problém je způsoben představou Windows 95, že kdo má je nepotřebuje už nic jiného. Pokud máte na počítači víc systémů a každý je své partition, která je formátovaná jinak než FAT16 a FAT32 nejsou problémy. V okamžiku, kdy Windows naleznou v počítači partition, která začíná logickým diskem, který přečtou a pokračuje diskem, který nepřečtou, je průšvih, protože při každém bootu Vám budou vnucovat, že je potřeba ten nepřečtený disk opravit (a pokud se neukliknete vy, určitě se uklikne někdo jiný kdo si k Vašemu počítači sedne).

Asi existuje i řešení přes registry, ale jde to i jinak. Musíte na to myslet při rozdělování disku a za první logický disk (ten co přečtou) dáte malinký logický disk (který už nepřečtou u NTFS stačí 2 MB), a teprve potom ten původní. Jakmile Windows 95 nabootujou necháte je disk opravit, čímž přeformátujou ten malinký, což je uspokojí a na ten další (ten důležitý si už nevzpomenou. Divné, ale účinné.

Poslední změna 13.7.2001