Zpět na Mámův svět

Matematika

Aktualizace: Ačkoliv jsem začínal s fyzikou a pořád se považuji spíše za fyzikáže, v současnosti se daleko víc zabývám matematikou. Jednak je u nás čtyři hodiny týdně a jednak je přece jenom lehčí, takže považuji za reálnější naučit studenty něco víc než jen drmolení spíš v matematice než ve fyzice. Z různých důvodů jsem dospěl do stadia, kdy jsem začal psát vlastní učebnice, pracuji na nich společně se svojí současnou třídou, takže až v květnu 2009 odmaturují bude sada kompletní. Více na www.ucebnice.krynicky.cz.

Sbírky jsem tu nechal, v současnosti je jich podstatně víc, některé jsou předělané, některé jsou dokonce i v řešené formě, ale nemám čas to sem přidávat. Učebnice je podle mě užitečnější.

Matematiku jsem začal učit až ve Strakonicích a mám s ní daleko míň zkušeností než s fyzikou.

Důkazy v geometrii
Nejhezčí částí středoškolské matematiky je pro mě geometrie. Na této stránce najdete moji pomůcku pro výuku geometrických důkazů. Metoda by se však dala použít i v řadě dalších případů.

Sbírky
Ve Strakonicích se při výuce používá jako sbírka „Matematika – Příprava k maturitě a přijímacím zkouškám na VŠ“ od J. Petákové. Většina matematiky je tam pokrytá docela dobře, ale velká část prvního ročníku tam v dostatečné míře chybí. Protože patřím mezi zastánce samostatného počítání, připravil jsem pro studenty několik sbírek na to, co v Petákové chybí – jde vždy o jeden oboustranně potištěný list formátu A4, který obsahuje příklady s výsledky. Většina příkladů je opsaná, buď z klasické gymnaziální sady nebo ze staré sbírky od Vejsady a Talafouse. Když jsem nemohl dost příkladů najít, vymýšlel jsem je sám (například výroky).

Sbírky jsou zde ke stažení. Jde o zazipované dokumenty Word97. Po vytištění je namnožíte a můžete je rozdávat dětem. Víc o používaných programech je zde.

V některých sbírkách se mohou vyskytovat chyby, většinou vzniklé během přepisování do počítače. Já sám sbírky po napsání přepočítat nestíhám, takže odstraňuju pouze to, co mi děti nahláí

Nemám tušení, jak je to s autorskými právy (můj pocit z ostatních knížek je, že každý opisuje od každého). Kdyby byl nějaký problém dejte mi vědět a já to stáhnu.

Odkazy na jednotlivé sbírky:

Poslední změna 12.5.2002