Zpět na Mámův svět

 

Proč jsem podepsal "Děkujeme, odejděte" aneb co považuji za standardní


Protože jsem výzvu podepsal hned  v pondělí, kdy začalo sbírání masové podpisů, takže cítím povinnost ji alespoň trochu bránit.
Určitě se nejedná o standardní demokratický postup. Bohužel situace u nás není také ani zdaleka standardně demokratická. Bohužel za současný nestandardní stav nemohou bývalí studenti, kteří stvořili výzvu, ale nejvíce oba předsedové, tím, že se přes všechny skandály a neuvěřitelné množství zcela nestoudného lhaní a nedodržování slibů (i těch podle jejich kolovrátkoidní argumentace o smlouvě s voličem a jeho svrchovanosti atd. nejsvatějších), pořád drží ve svých funkcích, ačkoliv jejich kolegové (snad je příliš neurazím) na západ od nás (je to s pořád ten stejný západ na jehož standardní způsoby se odpůrci výzvy neustále odvolávají) by je museli opustit několikrát.
Myslím, že nepatřím mezi naivní optimisty, ale když jsem slyšel v televizi hlas poradce ministerského předsedy shánějící neexistující důkazy, říkal jsem si, že teď už se přece musí něco stát. Připadal jsem si skoro jako v Kamerunu. Bohužel žádná standardně západní odezva se neobjevila (spíš taková africká neodezva).
Právě výzva mě alespoň trochu přesvědčila, že na úroveň rovníkové Afriky jsme se ještě nedostali. Ačkoliv se naši předsedové tváří, že ve volbách dostali na čtyři roky zemi v plen a můžou si dělat, co chtějí, tak to prostě není pravda. Tohle je podle mě poselství výzvy. Stejně jako to, že lhát a podvádět se nemá, i když se to třeba zrovna hodí a předsedům dvou největších stran to přijde zcela normální. Je smutné, že tohle poselství musí přinášet šest studentů, když je to standardně práce někoho úplně jiného.
Pokud někdo straší tím, že takhle se vláda sestavovat nedá, že obcházíme volby, tak jenom dělá z komára velblouda. Je mi jasné, že oba předsedové to ustojí a  vydrží až do příštím voleb. Právě v nich se asi rozhodne o jejich osudu a bude na nás přesvědčit ty, co jsou stále ještě ochotní je volit, aby to nedělali. Ale význam výzvy je asi v tom, že lidi dávají najevo, že jim není jedno, jak to tady vypadá, že to, co naši politici předvádějí není politika (ale spíše poblitika) a že to už nechtějí dál tolerovat. Víc asi výzva nyní dokázat nemůže, protože standardní politika nemá žádný rychlý způsob, jak se vyrovnat s takovým množstvím nestandardních politiků, ale není to málo a za podpis to podle mě rozhodně stojí.